Domanski Sailing Team w Top8, pierwszy wyścig PP zakończony w trójce!

Zdjęcie KPMG Sailing Team, Krynica Morska

Relacja z regat w Krynicy Morskiej 22-23.08.2015.

 

W weekend 22-23 sierpnia nasz team wziął udział w kolejnych regatach Pucharu Polski w klasie 505 które odbyły się w Krynicy Morskiej. Były to dla nas pierwsze regaty po wyprawie do Szwecji na Mistrzostwa Europy i byliśmy ciekawi jak zdobyte tam doświadczenie wpłynie na nasze występy w Kraju. Do regat zgłosiło się 20 załóg i nie zabrakło teamów z czołówki klasyfikacji generalnej więc były to doskonałe warunki do sprawdzenia naszych postępów.

Pierwszego dnia odbyły się cztery wyścigi w czasie których wiatr wzmagał się od 2-3 m/s w pierwszym do 6-8 m/s w ostatnim. Pomimo tego że pływanie przy słabych wiatrach nie jest naszą silną stroną, regaty rozpoczęliśmy pełni optymizmu co do wyników i staraliśmy się wykorzystać to czego nauczyliśmy się w Varbergu. Choć regaty zaczęliśmy od dość spornego falstartu – OCSa, to w kolejnych wyścigach w wraz ze wzrostem siły wiatru szło nam coraz lepiej i uplasowaliśmy się kolejno na pozycjach 9, 8 oraz 6. Pomimo korzystnych, mocnych warunków wiatrowych sędzia główny nie zdecydował się przeprowadzić jeszcze dodatkowego, piątego wyścigu, na co wpływ miały problemy techniczne kilku załóg, a w tym złamany ster.

Cztery wyścigi nie są wystarczające aby pojawiła się odrzutka punktowa  z najgorszego wyniku więc po uzyskaniu 20 punktów za OCS w pierwszy wyścig byliśmy sklasyfikowani na 10 pozycji. Po wynikach, które uzyskiwaliśmy w sobotę, wyraźnie widać że bardziej odpowiadają nam silniejsze warunki wiatrowe, ale niestety niedzielne prognozy zakładały flautę i niektórzy zastanawiali się, czy w ogóle zejdziemy na wodę. Mając nadzieję na to że odbędzie się chociaż jeden wyścig, który pozwoli na wykreślenie naszego najgorszego wyniku z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny dzień regat.

Szczęśliwie dla nas, w niedzielę od rana było czuć silny wiatr, który dał nadzieję na rozegranie jeszcze 3 planowanych wyścigów. Niestety tuż przed startem do pierwszego z nich wiatr wyraźnie ucichł i pierwszy oraz drugi wyścig rozgrywały się przy jego prędkościach 2-3 m/s. Podczas drugiego wyścigu wiatr prawie całkowicie zgasł i przez chwilę wisiała groźba jego odwołania. Pomimo mało korzystnych warunków zajmowaliśmy pozycję w połowie stawki – miejsca 10 oraz 11, co jest dla nas poprawą względem początku sezonu. Przed startem do ostatniego wyścigu tego dnia wiatr się wzmógł, do prędkości 4-6 m/s, a my rozgraliśmy nasz najlepszy wyścig w tym sezonie. Po dobrym starcie dopłynęliśmy do pierwszej boi na szóstym miejscu. Odważną decyzją taktyczną i mocnym odpadnięciem do fordewindu, wyprzedziliśmy 4 rywali i dolną boję okrążyliśmy na drugim miejscu zaraz za załogą GrawerGroup (POL 9023). Druga pozycję utrzymaliśmy prawie do końca wyścigu gdzie na ostatniej halsówce, po bardzo spornej sytuacji wyprzedziła nas załoga Jarka Grabowskiego i Michała Olko (POL 9132) i spadliśmy na trzecią lokatę, na której ostatecznie zakończyliśmy wyścig.

Regaty wygrali Jarek Grabowski i Michał Olko (POL 9132) przed Przemkiem Zagórskim i Piotrkiem Juckiewczem (POL 9023)  oraz Tymonem Sadowskim i Łukaszem Skrzyckim (POL 9119). My uplasowaliśmy się na ósmej pozycji, notując najlepszy wynik w tym debiutanckim sezonie i z apetytem na kolejny progres.

Nasze pływanie w Krynicy Morskiej pokazało, że na Mistrzostwach Europy nauczyliśmy się bardzo dużo, zarówno w obszarze ustawień sprzętu, jak i techniki oraz, że jesteśmy szansę nawiązać rywalizację z najlepszymi załogami w Polsce. Naszym celem jest teraz nabranie większej powtarzalności dobrych wyścigów.

Na koniec, chcę podziękować firmie KPMG (http://www.kpmg.com/pl), dzięki której możliwe było sfinansowanie tego i następnych wyjazdów oraz zakup nowych, z których skorzystamy już podczas wrześniowych Mistrzostw Polski!

Pozwolę sobie też pochwalić bardzo dobrą organizację regat i podziękować za wspaniałą atmosferę, jaką zapewnili nam gospodarze w Krynicy Morskiej.

Zapraszamy też do przejrzenia:

Nasza galeria zdjęć z regat:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.878242712246734.1073741849.191973374207008&type=3

Relacja i galeria magazynu „Żagle”:

http://www.zagle.com.pl/regaty/regaty-pucharu-polski-klasy-505-w-krynicy-morskiej-zdjecia,3_16633.html

Galeria Stowarzyszenia Klasy 505:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.982215475162778.1073741896.131995380184796&type=3

Relacja z regat Stowarzyszenia Klasy 505:

http://www.int505.pl/component/content/article/1-wiadomosci-na-strone/592-po-krynicy-morskiej

 

Zapraszamy na naszego Facebooka oraz bloga:

https://www.facebook.com/Domanskisailingteam

http://domanskisailingteam.sails.pl/

 

Do zobaczenia na Mistrzostwach Polski w Pucku

Dodaj komentarz

Adres elektroniczny nie będzie publicznie widoczny.

*

*